Naujienos
Publikuotas Asocijuoto partnerio Ryčio Paukštės straipsnis lzinios.lt – „Ginčai dėl koncesijų: naujovės nuo kitų metų“
Lietuvos Respublikos Seimas 2017 m. birželio 15 d. patvirtino naują Lietuvos Respublikos koncesijų įstatymo redakciją, kuri įsigalios nuo 2018 m. sausio 1 d. Tuo pačiu buvo pakeistas ir Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksas, kuriame nustatyta koncesijų ginčų nagrinėjimo tvarka. Šiame straipsnyje aptariami pagrindiniai ir svarbiausi teisinio reguliavimo, susijusio su koncesijomis, pakeitimai, įtvirtinti paminėtuose teisės aktuose.
Keičiasi ginčų nagrinėjimo tvarka
Šiuo metu koncesiją suteikiančioji institucija ir koncesininkas turi teisę susitarti dėl ginčų, kylančių iš koncesijos sutarties ar susijusių su ja, sprendimo tvarkos, įskaitant ginčų sprendimą tarptautinio ar nacionalinio komercinio arbitražo tvarka, atsižvelgiant į koncesijos projekto pobūdį. Jei ginčų sprendimas nėra aptartas koncesijos sutartyje, koncesijos sutarties šalių ginčai sprendžiami teismuose, vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksu. Jokių specialių procesinių normų koncesijų ginčams šiuo metu galiojančiame kodekse nėra.
Naujai įsigaliosiantis Civilinio proceso kodeksas reikalauja, kad asmuo, prieš kreipdamasis į teismą, laikytųsi Koncesijų įstatyme nustatytos privalomos išankstinio ginčų sprendimo ne teisme tvarkos. Tai yra, pirmiausia raštu turi būti pateikta pretenzija koncesiją suteikiančiajai institucijai ar jos įgaliotajai institucijai, o tik tuo atveju, jei per įstatymo nustatytus terminus toks kreipimasis nėra išnagrinėtas ar yra atsisakoma jį nagrinėti, galima pareikšti ieškinį teisme.
Žyminio mokesčio pakitimai
Nuo 2018 m. sausio 1 d. už ieškinio dėl koncesijų pareiškimą teismui turės būti mokamas nuo dviejų iki penkių tūkstančių eurų (už tarptautines koncesijas) žyminis mokestis.
Nustatyti specifiniai reikalavimai ieškiniui
Ieškinio turiniui Civilinio proceso kodekse yra keliama eilė specifinių reikalavimų. Pirma, bendru atveju ieškinyje negali būti reiškiami reikalavimai, kurie nebuvo keliami asmens kreipimesi, pareikštame išankstinio ginčų sprendimo ne teisme tvarka. Antra, ieškinio pagrindas turi sutapti su asmens kreipimesi, pareikštame išankstinio ginčų sprendimo ne teisme tvarka, nurodytomis faktinėmis aplinkybėmis, kuriomis buvo grindžiamas tas kreipimasis. Trečia, nauji reikalavimai nustatomi ne tik ieškinio turiniui, bet ir jo priedams (pavyzdžiui, tam tikrais atvejais turi būti pridedamas skelbimas apie koncesijos suteikimą ir pan.).
Nustatyti trumpesni procesiniai terminai
Pažymėtina, kad teisminiam procesui koncesijų bylose nustatyti labai trumpi procesiniai terminai (trijų dienų terminas ieškinio priėmimui, septynių dienų terminas atsiliepimams į ieškinį, pasirengimas nagrinėti bylą teisme turi būti baigtas ne vėliau kaip per trisdešimt dienų nuo ieškinio priėmimo dienos ir kt.). Todėl teismo procesui turės būti operatyviai rengiamasi nuo pat pradžių (nuo ginčo nagrinėjimo neteismine tvarka).
Atkreiptinas dėmesys, kad apeliacinis skundas koncesijų suteikimo bylose galės būti paduotas per keturiolika dienų nuo pirmosios instancijos teismo sprendimo priėmimo dienos (kitose bylose šis terminas yra 30 dienų). Teismo sprendimas byloje pagal apeliacinį skundą turi būti priimtas ne vėliau kaip per keturiasdešimt penkias dienas nuo bylos gavimo apeliacinės instancijos teisme dienos. Tuo tarpu kasacinio skundo pateikimui koncesijų suteikimo bylose nustatytas vieno mėnesio terminas (vietoje trijų mėnesių kitos rūšies bylose).
Nauji įgaliojimai teismui
Teismas turės teisę savo iniciatyva rinkti įrodymus, kuriais šalys nesiremia, jeigu, jo nuomone, tai bus būtina siekiant teisingai išspręsti bylą. Taip pat teismas, atsižvelgdamas į bylos aplinkybes, turės teisę viršyti pareikštus reikalavimus, t. y. galės patenkinti daugiau reikalavimų, negu jų buvo pareikšta, taip pat priimti sprendimą dėl reikalavimų, kurie nebuvo pareikšti.
Taigi akivaizdu, kad nors koncesijų procesas yra sudėtingas ir daug pastangų reikalaujantis procesas, jis teismuose turės būti vertinamas itin operatyviai. Koncesijos sutarčių įgyvendinimas paprastai pasižymi ilgais vykdymo terminais, todėl toks greitas teisminis procesas gali lemti klaidas arba trūkumus, kurių ištaisymas vėliau gali brangiai kainuoti.
Kategorijos
-
Efektyvesnės kovos su pinigų plovimu siekis sukuria naujus reikalavimus verslui
26.04.2024LEADELL -
JANGIS skylės: kiek patikima informacija apie galutinės naudos gavėjus
22.02.2024LEADELL -
Achemoje vykęs streikas apeliacinės instancijos teismo nutartimi pripažintas pasibaigusiu, o naujas planuotas streikas – neteisėtu. Ką tai reiškia ir kokią įtaką tai turės teisės aiškinimui?
04.01.2024LEADELL