Naujienos
Palūkanos: ką svarbu aptarti sutartyje?
Verslo naujienų portalas Vz.lt publikavo Aušros Grubytės, LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas advokatų kontoros teisininkės, straipsnį Palūkanos: ką svarbu aptarti sutartyje?
Palūkanos Lietuvos civilinėje teisėje suprantamos dvejopai:
- kaip mokestis už pinigų skolinimą (mokėjimo (pelno) palūkanos);
- kaip minimalių kreditoriaus nuostolių kompensacija už piniginės prievolės įvykdymo termino praleidimą (kompensuojamosios palūkanos).
Dėl pelno palūkanų dydžio šalys yra laisvos susitarti, o nesant susitarimo palūkanos nustatomos pagal kreditoriaus gyvenamosios ar verslo vietos komercinių bankų vidutinę palūkanų normą, galiojusią paskolos sutarties sudarymo momentu.
Kasacinio teismo praktikoje yra išaiškinta, kad nutraukus paskolos (kredito) sutartį prieš terminą, pasibaigia pagrindinių prievolių pagal sutartį vykdymas natūra, t. y. šalys nebeprivalo viena kitos atžvilgiu vykdyti turimų įsipareigojimų, todėl pelno palūkanos skolininkui pagal šią sutartį nebegali būti skaičiuojamos (LAT 2020-05-25 nutartis Nr. e3K-7-75-823/2020). Tai reiškia, kad skolininkui netinkamai vykdant paskolos sutartį ir kreditoriui ją nutraukus, skolininkas iš esmės nepajus neigiamų pasekmių – tikėtinai turės sumokėti tik kompensacines palūkanas, neatsižvelgiant į tai, kiek laiko naudosis pinigais. Didžiausios neigiamos pasekmės teks kreditoriui, kuris suteikia paskolą – iš esmės kreditorius negaus pelno, kurį būtų gavęs skolininkui mokant pelno palūkanas.
Todėl kreditoriui rekomenduotina būti dar atidesniam sudarant paskolos sutartį ir joje nurodant ne tik pelno palūkanų, bet ir kompensuojamųjų palūkanų dydį, kuris būtų skaičiuojamas iki visiško prievolės įvykdymo. Sąžiningas kompensuojamųjų palūkanų dydis galėtų bent jau iš dalies kompensuoti kreditoriaus pagrįstai lauktą pelną.
Visą straipsnį galite rasti čia.