Naujienos
ES teismas pravėrė duris sektoriniams apyvartos mokesčiams
Verslo naujienų portalas Vz.lt publikavo straipsnį ES teismas pravėrė duris sektoriniams apyvartos mokesčiams, kuriame savo komentarus pateikė LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas advokatų kontoros vadovaujantis partneris Marius Grajauskas:
• Sektoriniai apyvartos mokesčiai neprieštarauja ES teisei, nustatė teismas.
• Neigiamą poziciją dėl tokių mokesčių pakeitė ir Europos Komisija.
• Tačiau pasikeitęs vertinimas, toli gražu nėra automatinis leidimas apmokestinti apyvartas
Marius Grajauskas, advokatų kontoros „LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas“ vadovaujantis partneris, VŽ komentuoja, jog naujausia ESTT praktika rodo, kad sektoriniai apyvartos mokesčiai, kurie taikomi prekybos centrams, bankams, telekomunikacijų, skaitmeninių paslaugų, energijos sektoriaus didiesiems dalyviams, skinasi kelią ES valstybėse narėse, o šis teismas iš esmės jiems neprieštarauja.
„Tačiau ši ESTT pozicija negali būti vertinama kaip „žalia šviesa“ sektorinių apyvartos mokesčių įvedimui, nes teismas vertina tik šių mokesčių atitiktį ES teisei, ir labai daug kas priklauso nuo to, kaip ES valstybės narės suformuluos konkrečius savo įstatymus“, – mano M. Grajauskas.
Teisininkas prognozuoja, kad ES valstybių narių konstituciniai teismai greičiausiai dar nagrinės klausimus, ar tokie mokesčiai atitinka konstitucinius principus.
Pasak M. Grajausko, ESTT šiose bylose pateikė reikšmingų išaiškinimų, kurie svarbūs ir Lietuvos verslui.
Pavyzdžiui, į klausimą, ar sektoriniai apyvartos mokesčiai kertasi su PVM direktyva, ESTT atsakė, kad nesikerta, nes sektoriniai mokesčiai neturi visų PVM būdingų elementų, o būtent, kad jie taikomi tik tam tikram ekonomikos sektoriui, o ne visoms prekėms ir paslaugoms. Be to, sektorinis mokestis mokamas kartą per metus ar mėnesį, o ne kiekviename prekės ar paslaugos gamybos procese, kaip yra PVM atveju.
ESTT atkreipė dėmesį, kad negalima sektorinio mokesčio atskaita, o PVM verslas atskaityti gali. Sektorinis mokestis, kitaip nei PVM, nėra perduodamas galutiniam vartotojui.
EK, pasak M. Grajausko, anksčiau priešinosi naujų apyvartos mokesčių įvedimui valstybėse narėse dėl jų konkurencijos su pridėtinės vertės mokesčiu, iš kurio surenkamų pajamų iš dalies finansuojamos ES institucijos.
„Tačiau pastaruoju metu Komisijos pozicija keičiasi sektorinių apyvartos mokesčių naudai, įvertinus, kad pati Komisija yra pateikusi pasiūlymą apmokestinti didžiųjų skaitmeninių paslaugų teikėjų (ypač JAV skaitmeninių paslaugų teikėjus) apyvartas ES teritorijoje 3% apyvartos mokesčiu“, – priduria M. Grajauskas.
Šis pasiūlymas kol kas nėra priimtas ES valstybių narių. Pasiūlymą dėl šio mokesčio EK kartu su kitais siūlomais nuosavais ištekliais (t. y. tiesiogiai į ES biudžetą mokamais mokesčiai) turėtų pateikti kitąmet, o šie, jei juos patvirtins valstybės narės, įsigaliotų nuo 2023 m.
Visą straipsnį galite rasti čia