Naujienos
Publikuotas straipsnis vz.lt – „Konvencija išardys daugumą mokesčių schemų“. Teisininko Luko Vitausko komentaras
Planuojama pakeisti apie 1.100 dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarčių, tokią konvenciją pasirašė 75 pasaulio šalys. Tai dar viena kovos su pelno perkėlimu iš vienos šalies į kitą priemonė.
Paryžiuje Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius kartu su dar 75 pasaulio valstybių atstovais pasirašė daugiašalę Konvenciją dėl tarptautinių dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarčių papildymo nuostatomis, kurios gerokai apsunkins pelno perkėlimą iš vienos šalies į kitą. (angl. Convention to Implement Tax Treaty Related Measures to Prevent Base Erosion and Profit Shifting).
Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) skaičiuoja, kad visos pasaulio valstybės kasmet bendrai dėl mokesčių vengimo praranda apie 100–240 mlrd. JAV dolerių, arba 4–10% pasaulyje surenkamo pelno mokesčio.
Viena iš tokių praradimų priežasčių – pasenusios sutartys, kurios taikomos be ypatingų apribojimų, neatsižvelgiant į įsikūrimo motyvus ir tikrąjį verslo mastą.
Lietuvos verslininkai taip pat naudojasi dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarčių pranašumais kai kuriose valstybėse.
Lukas Vitauskas, advokatų kontoros „LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas“ teisininko asistentas, pasakoja, kad kuriant konvenciją perimta didžioji dalis EBPO ir G20 2015 m. pradėto BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) projekto nuostatų.
Šis projektas skirtas kovai su tarptautiniu įmonių pelno perkėlimu į kitas valstybes, kuriose įmonės įsisteigia tik dėl mažesnių pelno mokesčių.
Dabar į dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis reikės įtraukti naujas nuostatas, draudžiančias ieškoti palankesnio teisinio reglamentavimo ir sudaryti išskirtinius susitarimus dėl mokesčių mokėjimo su valstybėmis (angl. tax treaty shopping), dirbtinai steigti nuolatines buveines. Sutartyse taip pat reikės numatyti vienodas mokestinių ginčų procedūras.
„Nuostatos dėl nuolatinių buveinių registravimo aiškiau apibrėš nuolatinės buveinės sąvoką ir išimtis, tai leis išvengti dalies ginčų tarp mokesčių mokėtojo ir administratoriaus dėl nuolatinės buveinės buvimo fakto nustatymo“, – teigia p. Vitkauskas.
Dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartyse bus paaiškinta, ar reikia registruoti nuolatinę buveinę mokesčių tikslais, kai ji skaido savo sutartis, ir kitomis aplinkybėmis.
Lietuva šiuo metu turi pasirašiusi 53 dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis.
„Perkėlus naujas nuostatas į dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, Lietuvos valstybinė mokesčių inspekcija pradės aktyviau tirti Lietuvoje veikiančių tarptautinių įmonių ir įmonių grupių sąsajas. Įmonėms gali tekti pakeisti verslo struktūras ar vidinius įmonių dokumentus bei verslo praktiką“, – aiškina p. Vitauskas.